Livemedia Home
facebook_icon twitter_icon youtube_icon google_plus_icon instagram rss_icon

 Login / Register to Livemedia


A+ | A-
GR | COM | UK

29/04/2018 Events | 10ο Παιδικό - Εφηβικό Φεστιβάλ Ποντιακών Χορών

Events | 10ο Παιδικό - Εφηβικό Φεστιβάλ Ποντιακών Χορών  
 

Share

6.836 total
87 live
1.823 video
3.823 photo
Views:
 
Sort by Date | Views
Παρακολουθήστε ζωντανά και αποθηκευμένα το 10ο Παιδικό - Εφηβικό Φεστιβάλ Ποντιακών Χορών που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 29 Απριλίου 2018 στην Κομοτηνή στο κλειστό γυμναστήριο ΣΕΦΑΑ του ΔΠΘ.
 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ο Σύνδεσμος Ποντιακών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης είναι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσει ότι το 10ο Παιδικό - Εφηβικό Φεστιβάλ Ποντιακών Χορών θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 29 Απριλίου 2018 στην Κομοτηνή στο κλειστό γυμναστήριo ΣΕΦΑΑ, του ΔΠΘ. Στο οποίο θα συγκεντρωθούν χορευτές των σωματείων του Έβρου, της Ροδόπης, της Ξάνθης, της Καβάλας και της Δράμας θα ενώσουν τα χέρια τους και ως μια αδιάσπαστη ενότητα, θα περάσουν το δικό τους μήνυμα ελπίδας, αισιοδοξίας και ενότητας. 
Στο Φεστιβάλ, το οποίο συνδιοργανώνεται με τον Δήμο Κομοτηνής, θα τιμηθούν δύο αξιόλογες προσωπικότητες από την πόλη της Κομοτηνής, ο Κωνσταντίνος Τσιαβδαρίδης για την προσφορά του στον Ποντιακό Πολιτισμό και η Αλεξάνδρα Ξενοδοχίδου για την προσφορά της στην Μουσική Ποντιακή Παράδοση.
Η σειρά εμφάνισης των σωματείων ανά νομό είναι οι εξής: 
Τα Σωματεία του Νομού Δράμας θα παρουσιάσουν τους χορούς: 
Χοροί: 
1.Κοτς (τη Κοτσής) Ανατολικού Πόντου
2.Τικ, περιοχής Τόνγιας
3.Σαρίκουζ, περιοχής Κάρς
4.Διπάτ ή Κοδεσποινιακόν ή Ομάλ Τραπεζούντας Ανατολικού Πόντου
5.Τίταρα, περιοχής Κάρς


Μουσικοί
Τραγούδι : Βαρβάρα Θεοδωρίδου, Τάσος Μωυσιάδης.
Λύρα : Κωνσταντίνος Αθανασιάδης, Αντωνία Αμανατίδου, Τάσος Μωυσιάδης, Χρήστος Μωυσιάδης, Ηρακλής Σαλωνίδης.
 Νταούλι: Ηρακλής Μωυσιάδης, Χαράλαμπος Παντελίδης, Νίκος Φωτιάδης.
Συντονιστές χοροδιδάσκαλοι: Δέσποινα Αμπρικίδου,  Αναστάσιος Κωστελίδης, Σαλώμη Μιχαηλίδου, Γιώργος Τίρλας.
Χοροδιδάσκαλοι: Δέσποινα Αθανασιάδου, Θεόφιλος Αμπεσλίδης, Μαρία Αμπεσλίδου , Νίκος Θεοδοσιάδης, Ουρανία Κοσμίδου, Κυριακή Σαλωνίδου, Λίζα Συμεωνίδου, Νίκος Τσαγγαλίδης, Δέσποινα Τσαλίδου, Νίκος Φωτιαδης.  


Τα Σωματεία του Νομού Καβάλας θα εμφανιστούν με τους χορούς: 
Χοροί: 
1.Τούρι, περιοχής Κάρς
2.Γιουβαρλάντουμ, περιοχής Ακ Νταγ Ματέν
3.Τρυγόνα, περιοχής Τραπεζούντας
4.Τικ Ίμερας 
5.Σαρίκουζ, περιοχής Τραπεζούντας
Μουσικοί
Τραγούδι: Εβιάννα Πουρσαϊτίδου, Χαρούλα Χωλίδου.
Λύρα :Πέτρος Μιλιάτης, Μιλτάδης Μπατάκογλου, Ιωάννης Παυλίδης, Σταύρος Στόικος.
Νταούλι: Μαρία Κουντουδάκη, Χρήστος Μαχαιρίδης.
 Συντονιστές χοροδιδάσκαλοι: Χρήστος Πακαταρίδης, Ματίνα Τσουλφίδου.
Χοροδιδάσκαλοι: Ελένη Αλεξανδρίδου, Θεόφιλος Αμπεσλίδης, Δέσποινα Αμπρικίδου, Παναγιώτης Αντωνιάδης, Μαρία Αποστολίδου, Κατερίνα Βασιλείου, Ματθαίος Καλτσίδης, Μιχάλης Κατασίδης, Σίμος Κουλακίδης, Δέσποινα Παπαδοπούλου.

Τέλος, τα σωματεία της Θράκης θα χορέψουν: 
Χοροί: 
1.Εμπροπις, Παμποντιακός
2.Ούτς- αγιάχ, περιοχής Νικοπόλεως 
3.Από παν και κα, περιοχής Ακ Νταγ Ματέν
4.Έταιρε, περιοχής Τραπεζούντας
 5. Κοτσαγκέλ, Παμποντιακός
Μουσικοί
Τραγούδι : Ελένη Αποστολίδου, Μιχάλης Θεοχαρίδης.
Λύρα: Ανδρέας Αλεξανδρίδης, Σίμος Αναστασιάδης, Βαγγέλης Γιαννακόπουλος, Γιώργος Κουμουλίδης,  Σταύρος Προσαλέντης.
Νταούλι : Μαρία Αποστολίδου, Λάζαρος Ελευθεριάδης, Γιώργος Δαλάτσης
Κώστας Τσαρμαντίδης.
Συντονιστές χοροδιδάσκαλοι: Σωτηρία Αμβροσιάδου, Στέλιος Νικολάου.
Χοροδιδάσκαλοι: Δημήτρης Αποστολίδης, Άννα Γανιαρίδου, Κωνσταντίνα Γανιαρίδου, Λάκης Γιαννουλάκης, Αργύρης Γλύτσος, Αναστασία Καλαϊτζίδου, Γιάννης Νικολαίδης.


Με εκτίμηση
Για το Διοικητικό Συμβούλιο


Ο Πρόεδρος                                                                               Η Γενική Γραμματέας
Γρηγόρης Κεσαπίδης                                                                   Αθηνά Νακούση