Livemedia Home
facebook_icon twitter_icon youtube_icon instagram rss_icon

 Login / Register to Livemedia


A+ | A-
GR | GLOBAL | UK

21/04/2019 Events | 11ο Παιδικό - Εφηβικό Φεστιβάλ Ποντιακών Χορών

Events | 11ο Παιδικό - Εφηβικό Φεστιβάλ Ποντιακών Χορών  
 

Share

2.120 total
60 live
332 video
1.383 photo
Views:
 
Sort by Date | Views

Παρακολουθήστε ζωντανά το 11ο Παιδικό - Εφηβικό Φεστιβάλ Ποντιακών χορών που θα πραγματοποιηθεί στις 21 Απριλίου 2019 στο κλειστό δημοτικό γυμναστήριο της Χρυσούπολης. Τα videos θα είναι διαθέσιμα στο Livemedia

Χορευτές των σωματείων του Έβρου, της Ροδόπης, της Ξάνθης, της Καβάλας και της Δράμας θα ενώσουν τα χέρια τους και ως μια αδιάσπαστη ενότητα, θα περάσουν το δικό τους μήνυμα ελπίδας, αισιοδοξίας και ενότητας.

Στο Φεστιβάλ, το οποίο συνδιοργανώνεται με τον Δήμο Νέστου και την υποστήριξη του Συλλόγου Ποντίων Νέστου, θα τιμηθούν δύο αξιόλογες προσωπικότητες από την ευρύτερη περιοχή της Καβάλας, ο Νίκος Ζουρνατζίδης, για την τεράστια και πολύτιμη συμβολή του στην έρευνα, καταγραφή, μελέτη και ανάδειξη των ποντιακών χορών και η αείμνηστη Αικατερίνη (Καίτη) Ελευθεριάδου, για την προσφορά της στον Ποντιακό Πολιτισμό.

Η σειρά εμφάνισης των σωματείων ανά νομό είναι οι εξής:

Τα Σωματεία του Νομού Δράμας θα παρουσιάσουν τους χορούς:

Χοροί:
1. Τρυγόνα, περιοχής Τραπεζούντας.
2. Πατούλα ή Πιπιλομάταινα, Παμποντιακός Χορός.
3. Σαρίκουζ’, περιοχής Τραπεζούντας.
4.Τικ, περιοχής Ίμερας.
5. Γιουβαρλάντουμ, περιοχής Ακ Νταγ Ματέν.

Μουσικοί
Τραγούδι : Ελευθερία Βαμβακίδου.
Λύρα : Χρήστος Μωυσιάδης, Αθανάσιος Τριανταφυλλίδης.
Νταούλι: Ηρακλής Μωυσιάδης, Χαράλαμπος Παντελίδης.
Συντονιστές χοροδιδάσκαλοι: Σαλώμη Μιχαηλίδου, Κυριακή Σαλωνίδου, Δέσποινα Σιδηροπούλου, Γιώργος Τίρλας, Δέσποινα Τσαλίδου.

Χοροδιδάσκαλοι: Δέσποινα Αβραμίδου, Δέσποινα Αθανασιάδου, Θεόφιλος Αμπεσλίδης, Μαρία Αμπεσλίδου , Γιάννης Γερμανίδης, Αναστασία Ηλιάδου, Νίκος Θεοδοσιάδης, Ματθαίος Καλτσίδης, Ουρανία Κοσμίδου, Αναστάσιος Κωστελίδης, Μιχάλης Παπάζογλου, Λίζα Συμεωνίδου, Παναγιώτης Τσιμπερίδης, Νίκος Φωτιαδης.

Τα Σωματεία της Θράκης θα εμφανιστούν με τους χορούς:

Χοροί:
1. Κοτσιχτόν Ομάλ, Παμποντιακός Χορός.
2. Διπάτ ή Ομάλ Τραπεζούντας.
3. Απο παν και κα, περιοχής Ακ Νταγ Ματέν.
4. Καλόν Κορίτσ' , περιοχής Ματσούκας .
5. Κωνσταντίν Σάββας', περιοχής Μπάφρας.

Μουσικοί
Τραγούδι : Μιχάλης Θεοχαρίδης
Λύρα -Τραγούδι: Σίμος Αναστασιάδης
Λύρα: Ανδρέας Αλεξανδρίδης, Βαγγέλης Γιαννακόπουλος, Γιώργος Κουμουλίδης.
Νταούλι: Γιώργος Δαλάτσης.
Συντονιστής χοροδιδάσκαλος: Στέλιος Νικολάου

Χοροδιδάσκαλοι: Δημήτρης Αποστολίδης, Άννα Γανιαρίδου, Κωνσταντίνα Γανιαρίδου, Λάκης Γιαννουλάκης, Αργύρης Γλύτσος, Μιχάλης Κατασίδης, Γιάννης Νικολαϊδης, Αναστασία Τσιτσεκίδου.

Τέλος, τα σωματεία του Νομού Καβάλας θα χορέψουν:

Χοροί:
1. Έταιρε , περιοχής Τραπεζούντας.
2. Τικ Διπλόν, Παμποντιακός Χορός.
3. Ούτς- Αγιάχ, περιοχής Νικοπόλεως
4. Τεκ Γαϊτέ ή Μονόν Χορον , περιοχής Μπάφρας.
5. Κοτσαγκέλ, Παμποντιακός Χορός.

Μουσικοί
Τραγούδι : Αφροδίτη Διαμαντίδου, Εβιάννα Πουρσαιτίδου.
Λύρα : Τάσος Τσακλίδης, Τάσος Τσουράκης.
Νταούλι: Γιώργος Ταξίδης.
Συντονίστρια χοροδιδάσκαλος: Ματίνα Τσουλφίδου.

Χοροδιδάσκαλοι: Ελένη Αλεξανδρίδου, Μαρία Αποστολίδου, Νίκος Βασιλειάδης, Μιχάλης Κατασίδης, Σίμος Κουλακίδης, Χρήστος Πακαταρίδης, Κώστας Χατζημιχαηλίδης.