Livemedia Home
facebook_icon twitter_icon youtube_icon google_plus_icon instagram rss_icon

 Login / Register to Livemedia


A+ | A-
GR | EN

13/04/2018 Congresses | 7ο Επιστημονικό Συνέδριο Ιατρικού Τμήματος ΑΠΘ

Congresses | 7ο Επιστημονικό Συνέδριο Ιατρικού Τμήματος ΑΠΘ  
 

Share

15.758 total
538 live
7.040 video
4.651 photo
Views:
 
Sort by Date | Views

Παρακολουθήστε ζωντανά και αποθηκευμένα το 7ο Επιστημονικό Συνέδριο Ιατρικού Τμήματος ΑΠΘ, που θα πραγματοποιηθεί 13/4/2018 - 14/4/2018 στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών αποτελεσμάτων, που διοργανώνεται από το τμημα Ιατρικής Σχολής ΑΠΘ

Περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

 Για το πρόγραμμα πατήστε εδώ

13/04 
09:00 - 10:00
Τομέας Χειρουργικής 

Evaluated
Evaluation
09:00 - 09:05
Α΄ Χειρουργική Κλινική: Ο ρόλος της τρισδιάστατης εκτύπωσης στην απεικόνιση και αντιμετώπιση των όγκων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Τσουλφάς(   )

09:05 - 09:10
Β΄ Χειρουργική Κλινική: Σύγχρονη αντιμετώπιση περιεδρικών συριγγιών

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ι. Γαλάνης(   )

09:10 - 09:15
Γ΄ Χειρουργική Κλινική: Χειρουργική θεραπεία του μελανώματος

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Χ. Κοσμίδης(   )

09:15 - 09:20
Δ΄ Χειρουργική Κλινική: Η χρήση του πράσινου Ινδοκυανίνης (Indyokyanine green – ICG) στις επεμβάσεις των χοληφόρων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ο. Ιωαννίδης(   )

09:20 - 09:25
Ε΄Χειρουργική Κλινική: Η ελάχιστα επεμβατική χειρουργική στις παθήσεις των επινεφριδίων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Λαγόπουλος(   )

09:25 - 09:30
Α΄ Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική: Ηγεσία και κινητοποίηση του ανθρώπινου δυναμικού στο δρόμο της ποιοτικής χειρουργικής

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Θ. Παπαβραμίδης(   )

09:30 - 09:35
Β΄ Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική: Ρομποτική «διά της μασχάλης» θυρεοειδεκτομή

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Ψαρράς(   )

09:35 - 09:40
Α΄ Μαιευτική – Γυναικολογική Κλινική: Λαπαροσκοπική υστερεκτομία

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Θ. Θεοδωρίδης(   )

09:40 - 09:45
Β΄ Μαιευτική – Γυναικολογική Κλινική: Μητρική θνησιμότητα στην εγκυμοσύνη και τον τοκετό

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Παπανικολάου(   )

09:45 - 09:50
Γ΄ Μαιευτική – Γυναικολογική Κλινική: HPV εμβολιασμός – νεότερα δεδομένα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ι. Καλογιαννίδης(   )

09:50 - 10:00
Συζήτηση

Πρόερδρος: Ι. Κεσίσογλου

10:00 - 11:00
Τομέας Αισθητηρίων Οργάνων 

Evaluated
Evaluation
10:00 - 10:12
Τα Laser στην Λαρυγγολογία

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Μάρκου

10:12 - 10:25
Νεότερα δεδομένα και εξατομικευμένη προσέγγιση στην ογκολογία κεφαλής τραχήλου

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Σ. Τριαρίδης

10:25 - 10:50
Προκλήσεις και σύγχρονες προσεγγίσεις στην εκπαίδευση στην οφθαλμολογία σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο

Evaluated
Evaluation

Ομιλητές: Α. Ματαυτσή(   ), Κ. Μπομπορίδης(   )

10:50 - 11:00
Συζήτηση

Πρόερδρος: Ι. Κωνσταντινίδης

11:00 - 12:00
Τομέας Ακτινολογίας, Ιατρικής Φυσικής και Πληροφορικής 

Evaluated
Evaluation
11:00 - 11:16
Ισχαιμικό έμφρακτο – Θρομβεκτομή

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Σ. Φοινίτσης

11:16 - 11:33
Καρδιαγγειακή απεικόνιση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Κούσκουρας

11:33 - 11:50
Ραδιοϊσοτοπική αρθροϋμενόλυση: μια καινούργια (;) γνώριμη

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: I. Ιακώβου

11:50 - 12:00
Συζήτηση

Πρόερδρος: Κ. Κούσκουρας

12:00 - 13:00
Τομέας Ανατομικής και Παθολογικής Ανατομικής 

Evaluated
Evaluation
12:00 - 12:13
Καινοτόμες έρευνες στην Ανατομία και πρόσφατες δραστηριότητες του Εργαστηρίου Ανατομίας και Χειρουργικής Ανατομίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: K. Νάτσης

12:13 - 12:25
Καινοτόμες έρευνες στην Παθολογική Ανατομική και πρόσφατες δραστηριότητες του Εργαστηρίου Γενικής Παθολογίας και Παθολογικής Ανατομικής

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Χυτίρογλου

12:25 - 12:38
Καινοτόμες έρευνες και πρόσφατες δραστηριότητες του Εργαστηρίου Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ν. Ράικος(   )

12:38 - 12:50
Καινοτόμες έρευνες και πρόσφατες δραστηριότητες στο Εργαστήριο Ιστολογίας- Εμβρυολογίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Κουζή - Κολιάκου

12:50 - 13:00
Συζήτηση

Πρόερδρος: K. Νάτσης

13:00 - 14:00
Τομέας Βιολογικών Επιστημών και Προληπτικής Ιατρικής 

Evaluated
Evaluation
13:00 - 13:07
Το εργαστήριο Ιατρικής Βιολογίας - Γενετικής

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Χατζηκυριακίδου(   )

13:07 - 13:14
Το εργαστήριο Βιολογικής Χημείας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Κολιάκος(   )

13:14 - 13:21
Τα εργαστήρια Μικροβιολογίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ά. Παπά - Κονιδάρη(   )

13:21 - 13:28
Το εργαστήριο Υγιεινής

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Αρβανιτίδου - Βαγιωνά(   )

13:28 - 13:35
Το εργαστήριο Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Μπένος(   )

13:35 - 13:42
Το εργαστήριο Μικροβιολογίας του Νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Λ. Σκούρα(   )

13:42 - 13:50
Το εργαστήριο Βιοχημείας του Νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Μακέδου

13:50 - 14:00
Συζήτηση

Πρόεδροι: Μ. Αρβανιτίδου - Βαγιωνά, Γ. Κολιάκος

14:00 - 15:00
Παρουσίαση εργασιών μεταπτυχιακών φοιτητών 

Evaluated
Evaluation

Πρόεδροι: Α. Καραγιάννης, Κ. Αναστασιάδης, Ι. Τσινόπουλος

15:00 - 17:00
Μεσημβρινή Διακοπή 

17:00 - 18:00
Τομέας Νευροεπιστημών 

Ο Τομέας Νευροεπιστημών της Ιατρικής Α.Π.Θ. μπροστά στις προκλήσεις του 21ου αιώνα

Evaluated
Evaluation
17:00 - 17:20
Ψυχιατρική: «Υπηρεσία έγκαιρης παρέμβασης στην κρίση»

Evaluated
Evaluation

Ομιλητές: Β. Μποζίκας, Ε. Ντούρος(   )

17:20 - 17:30
Νευροχειρουργική: Πρόοδος στην χειρουργική των όγκων του εγκεφάλου

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ν. Φόρογλου(   )

17:30 - 17:40
Νευρολογία: Νεότερες ερευνητικές προσεγγίσεις στην Νευρολογία

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Σ. Μποσταντζοπούλου - Καμπούρογλου(   )

17:40 - 17:50
Εργαστήριο Κλινικής Νευρολογίας: Διακρανικός Μαγνητικός Ερεθισμός του εγκεφάλου: βασικές αρχές και κλινικές εφαρμογές

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Κιμισκίδης

17:50 - 18:00
Συζήτηση

Πρόερδρος: Κ. Φωκάς

18:00 - 19:00
Τομέας Παθολογίας 

Evaluated
Evaluation
18:00 - 18:12
Β΄ Δερματολογική Κλινική: Συχνά λάθη στη διάγνωση και αντιμετώπιση του μελανώματος από τη σκοπιά του δερματολόγου

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Λαζαρίδου(   )

18:12 - 18:25
Α΄ Καρδιολογική Κλινική: Ιατρείο πνευμονικής υπέρτασης και ιατρείο συγγενών καρδιοπαθειών ενηλίκων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Γιαννακούλας(   )

18:25 - 18:37
Ιατρείο Μυοκαρδιοπαθειών

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Ευθυμιάδης(   )

18:37 - 18:50
Παρουσίαση του έργου του εργαστηρίου Διαταραχών της Αναπνοής κατα τον Ύπνο της Κλινικής Αναπνευστικής Ανεπάρκειας ΑΠΘ, Γ.N. "Γ. Παπανικολάου"

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Πατάκα(   )

18:50 - 19:00
Συζήτηση

Πρόερδρος: Χ. Καρβούνης

19:00 - 20:00
Τομέας Χειρουργικής 

Evaluated
Evaluation
19:00 - 19:05
Α΄ Ουρολογική Κλινική: Ακράτεια των ούρων και λειτουργικές διαταραχές της ούρησης

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Δημητριάδης(   )

19:05 - 19:10
Β΄ Ουρολογική Κλινική: Νεότερες θεραπείες στη λειτουργική ουρολογία

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Αποστολίδης(   )

19:10 - 19:15
Α΄ Ορθοπαιδική Κλινική: Ρήξεις στροφικού πετάλου του ώμου

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Παπαδοπουλος(   )

19:15 - 19:20
Γ΄ Ορθοπαιδική Κλινική: Γεφυρώνοντας το νευρικό έλλειμμα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ι. Σαρρής(   )

19:20 - 19:25
Χειρουργική Κλινική Μεταμοσχεύσεων: Παρουσίαση έργου της Χειρουργικής Κλινικής Μεταμοσχεύσεων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ι. Φούζας(   )

19:25 - 19:30
Καρδιοθωρακοχειρουργική Κλινική: Το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών τεχνικές εξωσωματικής κυκλοφορίας - Τεχνολογία συσκευών Καρδιοχειρουργικής

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Ταγαράκης(   )

19:30 - 19:35
Κλινική Αναισθησιολογίας και Εντατικής Θεραπείας: Η κλινική προσέγγιση του ασθενούς σε κωματώδη κατάσταση στο ΤΕΠ

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Γροσομανίδης(   )

19:35 - 19:40
Κλινική Πλαστικής Χειρουργικής: Αποκατάσταση μαστού και λεμφοιδήματος άνω άκρου μετά μαστεκτομή

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Δεμίρη(   )

19:40 - 19:45
Αγγειοχειρουργική Κλινική: Σύγχρονη αντιμετώπιση του αορτικού ανευρύσματος

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Κτενίδης(   )

19:45 - 20:00
Συζήτηση

Πρόερδρος: Ι. Κεσίσογλου

20:00 - 21:00
Τελετή Έναρξης - Βράβευση τιμώμενου προσώπου, Ακαδημαϊκού Καθηγητή κ. Δημήτριου Λαζαρίδη 

Evaluated
Evaluation
20:00 - 21:00
Η εξέλιξη και οι έρευνες νοηματικού περιεχομένου του στρες κατά τους τελευταίους 3 αιώνες

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Λαζαρίδης

14/04 
09:00 - 10:00
Τομέας Φυσιολογίας – Φαρμακολογίας 

Evaluated
Evaluation
09:00 - 09:06
Νατριουρητικά πεπτίδια: Εμπειρία του Εργαστηρίου Πειραματικής Φυσιολογίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Καλλαράς(   )

09:06 - 09:12
Αναγεννητική Ιατρική στο εργαστήριο Φυσιολογίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Κριτής(   )

09:12 - 09:18
Φαρμακοκινητική

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Χ. Σαρδέλη(   )

09:18 - 09:24
Φαρμακογενετική

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Γούλας(   )

09:24 - 09:30
Μόρια του εξωκυττάριου χώρου ως στόχοι φαρμακολογικής παρέμβασης

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Παπακωνσταντίνου(   )

09:30 - 09:36
Αξία και αποζημίωση φαρμάκων. Η νέα πρόκληση και ευκαιρία για τη Σ.Ε.Υ.

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Κούβελας(   )

09:36 - 09:42
Ο ρόλος των οπιοειδών στην βασική και κλινική έρευνα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητές: Μ. Μυρωνίδου - Τζουβελέκη(   ), Χ. Πουρζιτάκη

09:42 - 09:48
Ασφαλής διαχείριση της πολυφαρμακίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Παπαϊωαννίδου(   )

09:48 - 10:00
Συζήτηση

Πρόερδρος: Μ. Μυρωνίδου - Τζουβελέκη

10:00 - 11:00
Τομέας Υγείας Παιδιού 

Παιδική παχυσαρκία: σύγχρονη μάστιγα

Evaluated
Evaluation
10:00 - 10:10
Δ΄Παιδιατρική: Ορισμοί - επιδημιολογία στην Ελλάδα και διεθνώς

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Γαλλή - Τσινοπούλου(   )

10:10 - 10:20
Β΄ Παιδιατρική: Οι επιπτώσεις στην καρδιά

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Γιαννόπουλος(   )

10:20 - 10:30
Α΄ Παιδιατρική: Παχυσαρκία ως παράγοντας κινδύνου για αρτηριακή υπέρταση και νεφρική νόσο στην παιδική ηλικία

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Σ. Σταμπουλή(   )

10:30 - 10:40
Γ΄ Παιδιατρική: Οι επιπτώσεις της παχυσαρκίας στο αναπνευστικό σύστημα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ν. Καράνταγλης(   )

10:40 - 10:50
Β΄ΜΕΝΝ: Ενδομήτρια δυστροφία και παιδική παχυσαρκία

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Χ. Τσακαλίδης(   )

10:50 - 11:00
Συζήτηση

Πρόεδροι: Β. Δρόσου - Αγακίδου, Α. Ευαγγελίου, Ν. Καράνταγλης

11:00 - 12:00
Τομέας Παθολογίας 

Evaluated
Evaluation
11:00 - 11:12
Β΄ Προπαιδευτική Παθολογική Κλινική: Αιμορροφιλικό Κέντρο Βορείου Ελλάδος

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Γαρυπίδου - Βρατσκίδου

11:12 - 11:25
Γ΄ Καρδιολογική Κλινική: Το εξειδικευμένο ιατρείο καρδιακής ανεπάρκειας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Θεοφιλογιαννάκος

11:25 - 11:37
Η διερεύνηση της κολπικής μαρμαρυγής με τη μέθοδο των κυματιδίων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Ταχματζίδης

11:37 - 11:50
Νεφρολογική Κλινική: Εκπαιδευτικό, ερευνητικό και κλινικό έργο Νεφρολογικής Κλινικής Α.Π.Θ.

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Στάγκου

11:50 - 11:55
Ερευνητικό Έργο Νεφρολογικής Κλινικής Α.Π.Θ.

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Σαραφίδης

11:55 - 12:00
Συζήτηση

Πρόερδρος: Χ. Καρβούνης

12:00 - 12:45
Παρουσίαση εργασιών προπτυχιακών φοιτητών 

Evaluated
Evaluation

Πρόερδρος: Α. Καραγιάννης

12:45 - 14:00
Κύπελλο Γνώσεων 

Evaluated
Evaluation

Πρόερδρος: Α. Καραγιάννης

14:00 - 15:30
Δορυφορικό Συμπόσιο  

Ερευνητική συνεργασία Πανεπιστημίου και Βιομηχανίας - Εμπειρία και Προοπτικές ανάπτυξης

Evaluated
Evaluation
14:00 - 14:45
Η οπτική της βιομηχανίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Θ. Τρύφων

14:45 - 15:30
Η οπτική του πανεπιστημίου και της πολιτείας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Κούβελας

Πρόεδροι: Θ. Τρύφων, Δ. Κούβελας, Κ. Αναστασιάδης